W ruszyły cykliczne warsztaty plastyczne skierowane do osób po sześćdziesiątym roku życia, w ramach przedsięwzięcia Kultura dojrzałości. Raz w tygodniu odbywają się zajęcia z ceramiki i garncarstwa, ale każdego miesiąca dodatkowo uzupełniane sekcjami: grafiki, malarstwa i kolażu, filcowania oraz dizajnu, czyli projektowania przedmiotów użytkowych.

Mamy już gotową grupę uczestników, ale zapraszamy kolejnych chętnych - mówi Dagmara Angier-Sroka z Fundacji Sztuka dla Ludzi, organizatorów projektu - naszym zamiarem jest pomoc w przełamaniu kulturalnej stagnacji dojrzałych osób, więc przyjmujemy wszystkich seniorów dopóki starczy nam miejsc i materiałów. O te pierwsze martwić się nie trzeba, spotkania odbywają się w Otwartej Pracowni Sztuki - warsztatach udostępnionych przez Galerię Sztuki - partnera projektu. Od paru lat prowadzone są tu liczne zajęcia i akcje plastyczne, wnętrza są przestronne, wyposażone w akcesoria malarskie i nie tylko. Pomieszczenie jest ogrzewane, posiada zaplecze kuchenne i sanitarne. Będzie więc można odprężyć się w trakcie pracy, odpocząć w fotelu, napić herbaty. Można także zabrać ze sobą kanapki, przekąski, choć na uczestników czeka zawsze słodki poczęstunek. Nie powinno być też problemu z dotarciem na miejsce - Otwarta Pracownia Sztuki mieści się w centrum miasta, przy ul. Szkolnej 7, w oficynie. Najłatwiej dotrzeć tam przechodząc przez ulicę za klubem Parnasik.   
      
Zajęcia z ceramiki prowadzi Barbara Zborucka, wybitna instruktorka terapii zajęciowej, animator kultury i propagator ceramiki, także seniorka, która przez wiele lat zajmowała się organizacją warsztatów, nauką twórczości amatorskiej (także osób niepełnosprawnych), prowadziła sekcje plastyczne w regionie. Pani Barbara prowadzi zajęcia w poniedziałki, w godz. 10-13. Pierwsze spotkanie miało uświadomić przybyłym jakie możliwości kryje w sobie ceramika - tworzyli gotowy wylew, formowali naczynia ręcznie. Nie miałam pojęcia, że glina kryje w sobie tyle możliwości i że formowanie z niej wcale nie jest łatwe. Na szczęście instruktorka prowadzi nas krok po kroku, pozostawiając jednak każdemu dużą samodzielność - komentowała jedna z seniorek.    

Drugi blok w listopadzie to grafika warsztatowa. Co czwartek (w godz. 10-13) Marta Grzesik - świeżo upieczona absolwentka druku na tkaninie łódzkiej ASP - będzie tworzyć wraz z uczestnikami projektu bawełniane torby z ich autorskimi nadrukami, kartki świąteczne czy tradycyjne grafiki. Wszystko co powstanie w czasie zajęć będzie można zabrać ze sobą. Idea akcji jest taka, by seniorzy obdarowywali i zaskakiwali bliskich własną twórczością, bo to pozwoli inaczej spojrzeć na nich im samym i ich otoczeniu.

Pierwsze zajęcia, prócz twórczego, miały także charakter integrujący nowa grupę. Byłam zaskoczona atmosferą - przyznaje inna uczestniczka projektu - dziś nie tylko poznaliśmy się, ale już wspólnie pośmialiśmy. Panowie zaproponowali nawet stworzenie komitetu kolejkowego do wylewu ceramiki.    Wszystkie osoby w wieku 60+ chętne do uczestnictwa w kolejnych zajęciach proszone są o kontakt z organizatorem pod fundacyjnym numerem telefonu: 602 249 192 lub osobiście przed zajęciami. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. 

Rok 2012 to Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Stąd pomysł Fundacji Sztuka dla Ludzi na projekt KULTURA DOJRZAŁOŚCI, przeznaczony właśnie dla seniorów. Pieniądze na sfinansowanie wielomiesięcznej akcji pochodzą z Rządowego Programu ASOS (Aktywności Społecznej Osób Starszych) Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Przedsięwzięcie dofinansowane jest z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych
partnerem projektu jest Galeria Sztuki w Legnicy
Patronat medialny: